2017 Scholarship Recipients

The Grand Island Community Foundation recently awarded the following students academic scholarships. We are honored to be a part of your educational journey and wish you all well in your future endeavors. 

A.M. Hargis Scholarship
Alison King (Doniphan-Trumbull High School)
Amy Lewis (Nontraditional) 
Kelsey Padgett (Grand Island Senior High) 

Alda J. Gunn Scholarship 
Marina Abuelshiekh (Grand Island Senior High) 
Eskylen McMahan (Grand Island Senior High) 

AOK Ladies Scholarship 
Christy Acevedo (Grand Island Senior High)
Matthew Fredricks (Grand Island Northwest) 

Arline Clark Scholarship 
Whitney Gappa (Loup City High School)

Bernard and JoAnn Kisner Scholarship
Matthew Fredricks (Grand Island Northwest)
Chelsea Puncochar (Grand Island Central Catholic)

Betty J. and Jack B. Adams Scholarship
Matthew Fredricks (Grand Island Northwest) 

Betty Meedel/YWCA Memorial Scholarship 
Emily Bykerk (Grand Island Northwest)
Elizabeth Bergdolt (Heartland Lutheran High School) 

Bob J. Jablonski Scholarship
Taylor Griffith (Loup City High School)

C.A. Sorensen Scholarship
McKenzie Hostetler (Loup City HIgh School)

Carl A. and Abbie Rebman Trust Scholarship
Ana Terrazas (Doniphan-Trumbull High School)
Kelsey Padgett (Grand Island Senior High)
Makayla Morgan (Grand Island Central Catholic)
Christopher Bundy (Grand Island Senior High)
Isela Escalera-Mercado (Grand Island Senior High)

Casey and Vivian Damratowski Scholarship - Agriculture/Agri-Business
Callie Dethlefs (Loup City High School) 

Casey and Vivian Damratowski Scholarship - Education 
Addison Henry (Loup City High School) 

CHI St. Francis Auxiliary Scholarship 
Ana Terrazas (Doniphan-Trumbull High School)
Seth Ostdiek (Grand Island Central Catholic)
ZitaAnne Reno (Grand Island Senior High)
Reid Bednar (Grand Island Senior High) 

Chris Hiatt Scholarship
Manieka Calloway (Loup City High School) 

Clayton L. and Verna G. Robb Scholarship
Thomas Pfeiffer (Doniphan-Trumbull High School)

Craig Robertshaw Memorial Scholarship
Jessica Critel (Doniphan-Trumbull High School)

Doniphan Community Foundation Scholarship
Kaylee Lewis (Doniphan-Trumbull High School)
Carson Wiltfong (Doniphan-Trumbull High School

Doniphan Veteran's Park Scholarship
Madison Quist (Doniphan-Trumbull High School) 

Dorothy Schulz Memorial Scholarship
Carsyn Poppe (Doniphan-Trumbull High School) 

Edgar Barge Memorial Scholarship 
Alex McCarraher (Grand Island Central Catholic)
Chelsea Puncochar (Grand Island Central Catholic)

Eleanore J. Brune Memorial Scholarship
Amy Lewis (Grand Island Senior High)

Ernest M. and Ethel L. Lepin Memorial Scholarship
Jonathan Askey (Doniphan-Trumbull High School)

Fritz and Nora Obermiller Memorial Scholarship
Taylor Griffith (Loup City High School)

George Cowton Rotary Scholarship
Seleena Valle Betancourt (Grand Island Senior High)

George Wanitschke Family Scholarship
Matthew Fredricks (Grand Island Northwest)
Rebecca Reiners (Doniphan-Trumbull High School)

GRACE Foundation Scholarship
ZitaAnne Reno (Grand Island Senior High)
Sierra Holliday (Grand Island Northwest)

Habitat for Humanity Scholarship
David Aguilar (Grand Island Senior High) 

Henry and Maria Ahrens Charitable Trust Scholarship
Mallory Woods (Grand Island Central Catholic)
Susan Briseno (Clarkson College)
Andrea Porter (Clarkson College)
Michaela Ostdiek (Grand Island Central Catholic)
Paige Garrison (Grand Island Senior High)
Laura Salas (Grand Island Senior High)
Jacqueline Christensen (Grand Island Senior High)
Morgan Harvey (Grand Island Senior High)
Samantha Moravec (Grand Island Central Catholic)

Howard G. and Gladys A. Eakes Memorial Scholarship
Shannon Hassel (Grand Island Senior High)

James P. and Joy Y. Zana Scholarship 
Hannah Shafer (Grand Island Northwest)
Christopher Rosenlund (Grand Island Northwest)
Dalton Elliott (Grand Island Northwest)
Joel Erdmann (Grand Island Northwest)
Hannah Kier (Grand Island Senior High)

Jami Harper Nebraska Children's Groundwater Festival Scholarship
Kennadi Krzycki (Grand Island Senior High)

Jami Harper Youth Leadership Tomorrow Scholarship 
Reid Bednar (Grand Island Senior High)

Jerome and Linda Lobner Scholarship
Jane Fieldgrove (Loup City High School)

Jim and Dee Price Scholarship
Cassidy Harris (Bishop Carroll High School - Wichita, KS)
Hunter Hamilton (Archbishop Bergan High School - Fremont, NE)
Elijah Robles (Gering High School - Gering, NE)

Karen A. Connick Memorial Scholarship
Trey Sterner (Doniphan-Trumbull High School)
Ana Terrazas (Doniphan-Trumbull High School)

Keith C. and Doris M. Moeller Scholarship
Jared Curlo (Loup City High School) 

Lois L. Badura/Kaminski Scholarship
Alexis Cote (Loup City High School)

Loup City Alumni Scholarship 
Callie Dethlefs (Loup City High School)

Loup City Schools Peterson Scholarship 
Montana Markus (Loup City High School)
Cody Chilewski (Loup City High School)
Shelby Vogler (Loup City High School)

Lucille Toczek-Schuett Scholarship 
Shelby Vogler (Loup City High School)

Marval and Joyce Hornady Scholarship
Jackson Puente (Grand Island Senior High)
Joelle Derner (St. Paul High School)

Michael and Audrey Pitcher Scholarship 
Reid Bednar (Grand Island Senior High)
Cailey Mathews (Grand Island Senior High)

Mildred Jack Scholarship
Addison Henry (Loup City High School)

Mina Schumann Scholarship
Kaci Kuszak (Loup City High School)

Mroczek-Sherman County Scholarship 
Jared Curlo (Loup City High School)

Norma J. Januelewicz Scholarship 
Addison Henry (Loup City High School)

O.K. and Lillian Winn Scholarship
Ryan Woialewicz (Wood River Rural High School)
Emily Loy (Wood River Rural High School) 
Kinsley Forbes (Wood River Rural High School)
Lily Woiaszewski (Wood River Rural High School)

Patricia Badura Scholarship
Shelby Vogler (Loup City High School)

Peter J. and Rose Ann Kowalksi Scholarship
Heather Harrison (Loup City High School)

Rena Uhlig Scholarship 
Manieka Calloway (Loup City High School)
Jacob Arellano (Loup City High School)

Ron Setlik Memorial Scholarship
Jaci Kuszak (Loup City High School)

Russell and Mabel Geer Scholarship
Harrison Mills (Grand Island Senior High)
Angel Castorena (Grand Island Senior High)

S.N. (Bud) and Gloria Wolbach Scholarship
Thomas Schoenstein (Grand Island Senior High)
Arthan Bahtt (Grand Island Northwest)

Sharon Rerucha/Big Brothers Big Sisters Scholarship
Amanda Fay (Grand Island Central Catholic)
Chandler Hehnke (Grand Island Senior High)

TeamMates Mentoring Program Scholarship
Nicole Cilano (Grand Island Senior High)
Natali Coss Pacheco (Grand Island Senior High)
Jeremy Parra (Grand Island Northwest)
Eva Zurita (Grand Island Senior High)
Christopher Bundy (Grand Island Senior High)
Eskylen McMahan (Grand Island Senior High)
Selena Morales (Grand Island Senior High)
Harrison Mills (Grand Island Senior High)
Angel Castorena (Grand Island Senior High)

Theodore J. Bielfeld Memorial Scholarship 
Emily Bykerk (Grand Island Northwest)
Baylie Pauly (Grand Island Senior High)
Amanda Fay (Grand Island Central Catholic)
Morgan Garrett (Grand Island Northwest)

Velma Mays Scholarship
Madison Quist (Doniphan-Trumbull High School)

Vivian Watts Scholarship
Jaci Kuszak (Loup City High School)

William Fowles Memorial Scholarship
Emily Bykerk (Grand Island Northwest)

Wyman and Cleo Woodyard Family Scholarship
Emily Loy (Wood River Rural High School)
Abigail Huggins (Heartland Lutheran)
Emily Broadwell (Grand Island Northwest)